{{ctrl.notification}}
نکات مهم برای سفر هوایی برای بیماران دیابتی

مسافرت فرصتی عالی برای تمدد اعصاب و دوری از روزمرگی هاست و می تواند با ایجاد شادی و نشاط درونی بازدهی و تمرکز انجام کارهای مختلف را تقویت کند. گرچه همه افراد باید نکات بهداشتی و غذایی لازم را برای سفری سالم و ایمن رعایت کنند، اما در این میان افراد مبتلا به بیماریهای خاص مانند دیابت، ناراحتی های قلبی- عروقی، سرطان و… باید توجه جدی تری داشته باشند و علاوه بر ادامه روند درمان به بعضی دیگر از توصیه ها نیز عمل کنند تا همواره از زندگی مطلوب لذت ببرند.

دیابت از جمله بیماری های مزمنی است که نیازمند توجه به اصول درمانی، غذایی و بهداشتی همیشگی است. این موارد در سفر، اهمیت بیشتری پیدا می کند زیرا تغییر آب و هوا، وعده های غذا، خواب خوب شبانه و… می توانند زمینه ساز نوسان قند خون و عوارض بیماری شوند. اگر شما هم به دیابت مبتلا هستید، پیش از سفر حتما به پزشک مراجعه کنید و پیش بینی های لازم را برای سفر در نظر بگیرید . با راستینه همراه باشید .
داروها، انسولین، سرنگ و دستگاه کنترل قند خون را در کیف دستی بگذارید. و در صورتی که وعده غذایی دیر صرف می شود، حتما میان وعده ای مناسب همراه داشته باشید.
از نشستن خیلی طولانی بپرهیزید. و در صورت سفرهای شخصی طوری برنامه ریزی کنید که ساعت تزریق انسولین، صرف غذا، میان وعده و فعالیت ورزشی تغییر نکند.
بهتر است در سفرهای خارجی عباراتی را در مورد بیماری به زبان کشور مقصد به خاطر بسپارید تا هنگام خروج از گمرک به راحتی بتوانید بیماری خود را اطلاع دهید. سوزن و سرنگ نیز همراه داشته باشید.
در سفرهای طولانی و به خصوص خارج از کشور نسخه ای از داروهای خود همراه داشته باشید. ۲۰ برابر بیشتر از حد معمول دارو همراه خود ببرید تا در صورت تاخیر در بازگشت یا دسترسی نداشتن به داروخانه مشکلی پیش نیاید. و تغییر در ساعت غذا معمولا با تغییر زمان تزریق انسولین همراه است. در سفرهای گروهی این مساله را با پزشک یا مسئول گروه هماهنگ کنید.
پیش از سفر قندخونتان را کنترل کنید تا تغییرات برنامه روزانه بر کنترل بیماری مشخص شود. و نوشیدن مایعات فراوان بدون قند را به خصوص در هواپیما فراموش نکنید. و در صورت امکان در اتوبوس یا هواپیما جایی بنشینید که بتوانید پاهایتان را دراز کنید.

 

سفر با هواپیما

دیابتی ها در سفر با هواپیما ، چه مواردی را رعایت کنند؟

رعایت ملاحظات پزشکی در مسافرت های هوایی ، بویژه برای بیمار دیابتی بسیار اهمیت دارد . در وهله اول باید شرکت هوایی را از بیماری خود و لزوم همراه داشتن وسایل ضروری مانند سرنگ و سوزن تزریق مطلع کنید و در صورت ضرورت، به خصوص سفرهای خارجی نسخه پزشکی نیز همراه داشته باشید. معمولا نمی توان از مهمانداران خواست انسولین را در یخچال هواپیما بگذارند. به همین دلیل کیسه عایقی همراه داشته باشید. توجه کنید انسولین نباید یخ بزند یا در محیط گرم باشد زیرا تاثیر خود را از دست می دهد. از طرفی، این دارو را نباید در قسمت بار هواپیما گذاشت. انسولین را می توان در دمای محیط بین ۴ تا ۶ هفته نگه داشت.
در صورتی که امکان سرو غذای مخصوص دیابتی وجود دارد، حتما این موضوع را مطرح کنید. در غیر این صورت محدودیت های غذایی را فراموش نکنید. سفرهای هوایی با بی تحرکی همراه است که می تواند بر قندخون تاثیر بگذارد و خطر التهاب وریدها را افزایش دهد. گاهی از جای خود برخیزید، قدم بزنید و پاها را حرکت دهید. خانمها در سفرهای طولانی جوراب زنانه ساق بلند بپوشند. پیش از سفر هم با پزشک خود مشورت کنند زیرا در بعضی موارد پیش از پرواز توصیه به تزریق هپارین می شود تا جریان خون سیال تر باشد.

 

استراحت در سفر

دیابتی ها در سفر با اتومبیل ، چه مواردی را رعایت کنند؟

جدی ترین خطر سفر با اتومبیل ، افت قندخون به دلیل کنترل و تمرکز حین رانندگی است. این موضوع در رانندگی سالمندان اهمیت بیشتری می یابد . در این شرایط بیمار دیابتی باید استراحت کوتاهی داشته باشد و قند خون را اندازه گیری کند. همچنین همراه داشتن خوراکی و انسولین نیز ضروری است که در صورت سفر در جاده های طولانی اهمیت بیشتری خواهد داشت. با بروز هر نوع احساس ناراحتی نیز نباید منتظر رسیدن به مقصد بود؛ باید فورا در پارکینگ های کنار جاده توقف و تا زمان کسب احساس خوب استراحت کرد.

منعی برای سفر بیماران قلبی نیست اصولا هیچ ممنوعیتی برای سفر افراد مبتلا به بیماری های قلبی، پرفشاری خون، پیس میکر (باتری قلب) و سابقه آنفارکتوس حتی در موارد حاد وجود ندارد. فقط کافی است ۳ اصل مهم مورد توجه باشد؛ شناخت دقیق شرایط بدنی و واکنش های جسمانی، همراه داشتن نسخه پزشک و به خصوص برنامه ریزی سفر متناسب با توانایی های جسمی بیمار.

 
توصیه های پزشکی

اقدامات ضروری پیش از سفر کدامند؟

مراجعه به متخصص قلب و عروق نخستین و ضروری ترین مرحله سفر شماست. این مراجعه باید چند هفته پیش از سفر انجام شود تا پزشک بتواند خطرات احتمالی مرتبط با سفر را ارزیابی کند. همچنین فرصت کافی برای انجام آزمایش های تکمیلی و تست های لازم مانند الکتروکاردیوگرافی و بررسی سطوح کلسترول . تطابق دارویی با درمان های احتمالی موردنیاز در سفر مانند ضد التهاب، ضد اسهال، آنتی بیوتیک و تنظیم رژیم غذایی داشته باشد. حتما پزشک در مورد پرهیز از گرما، سرما، رطوبت، ارتفاع و غیره نیز توصیه هایی خواهد داشت.
سفر فرصت خوبی است تا مهم ترین عوامل خطر انواع مشکلات قلبی ، دیابت، پرفشاری خون، کلسترول بالا و … تشخیص داده شود. همچنین از پزشک بخواهید تا علائم هشدار مرتبط با بیماری را توضیح دهد. شناخت دقیق این موارد به شما کمک می کند در صورت بروز هر ناراحتی پیش از مراجعه به پزشک اقدامات لازم را انجام دهید تا از بروز نگرانی و اضطراب بی مورد در شرایط خفیف پیشگیری شود.
کارشناسان مجله سلامتی راستینه می گویند : همواره به خاطر داشته باشید که استرس و عجله برای بیماران قلبی-عروقی مشکل ساز است؛ پس روز حرکت کمی زودتر آماده شوید تا با خیال راحت به فرودگاه یا ایستگاه قطار برسید. در موارد بیماری مزمن یا سابقه عوارض جدی از پزشک بخواهید شرح حال مختصری از بیماری در سفرهای خارجی به زبان انگلیسی بنویسد و همراه با داروهای لازم و کپی آخرین نوار قلب همراه داشته باشید.

 

لوازم ضروری برای سفر

اهمیت روند درمان برای دیابتی ها ، در سفر بسیار مهم است . بنابراین داروهای ضروری و روزمره را حتما در کیف دستی خود بگذارید. در سفرهای خارج از کشور ، نسخه های دیگر ، از نام های بین المللی داروها راهمراه داشته باشید تا در صورت نیاز به راحتی بتوانید تهیه کنید. ممکن است پیش از سفر ، پزشک شما نوع و دوز داروها را تجدید، اضافه یا کم کند.
در سفرهای طولانی و به خصوص تغییرات ساعت تطابق زمانی برای مصرف دارو توصیه هایی داشته باشد. مصرف احتمالی بعضی داروهای اورژانسی، به خصوص در مواردی مانند دیابت و غیره را تجویز کند.

date_range شنبه 02 تیر 1397 remove_red_eye 4559 بازدید favorite_border 0 chat 0
ثبت نظر
chat 0